Temel AJI-NO-MOTO® Bilgileri

AJI-NO-MOTO®'nun Doğuşu

Dr. Ikeda, Almanya'da ilk kez Batı yiyecekleriyle tanışıyor

Bir Japon bilim adamı olan Dr. Kikunae Ikeda, Japonya'daki Tokyo İmparatorluk Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra fizik öğrenimi görmek için iki yıl Almanya'da kaldı. Almanya'dayken, orada ilk kez yediği çeşitli yiyeceklerin tatları çok ilgisini çekti; sözgelimi domates, peynir, kuşkonmaz ve et.
O dönemde bilim adamları, yalnızca dört temel tat olduğunu düşünmekteydi. Ancak Dr. Ikeda, diğer dört temel tattan farklı, kendine özgü başka bir tat daha olabileceğini hissetti.

peynir, domates

Dr. Ikeda umamiyi keşfediyor: ortak bir tat

İşte, 1912'de Chicago'daki 8'inci Uluslararası Uygulamalı Kimya Kongresi'nde yaptığı sunumdan bir bölüm. Sözleri, Almanya'da kaldığı sırada aklından geçenleri anlatıyor.

Dr. K. lkeda

umami: ortak bir tat

Dikkatli bir tadıcı, kuşkonmaz, domates, peynir ve etin karmaşık tatlarında ortak bir şey bulacaktır. Bu tat son derece kendine özgüdür ve iyi tanımlanmış dört tat niteliği olan tatlı, ekşi, tuzlu ve acıdan hiçbiri içinde sınıflandırılamaz.
(Dr. K. Ikeda'nın, 1912'de Chicago'daki 8'inci Uluslararası Uygulamalı Kimya Kongresi'ndeki sunumundan)

Almanya'da iki yıl kaldıktan sonra Japonya'ya döndü. Gıdalarda, dört temel tat olan tatlı, tuzlu, ekşi ve acıdan farklı olarak, tanımlanmamış bir tat niteliği bulunduğunu fark etti. Bu tadı en belirgin olarak, Japon mutfağında geleneksel olarak kullanılagelmekte olan kurutulmuş kombu deniz yosunundan hazırlanan hazır çorba konsantresinde saptadı.
Ardından 1908'de, kurutulmuş kombunun içerdiği maddeleri araştırdı ve bu tadın, kombunun içerdiği glutamattan kaynaklandığını buldu. Bu tada umami adını verdi.

O zamandan kalma glutamat
Tsukiji pazarında satılan kombu

Glutamatı kombudan izole etmek için yaptığı deneyler sırasında, Dr. Hizu Miyake, M.D. tarafından yazılmış olan, "Gıda ve Sindirim" konulu bilimsel makaleyi okudu ve Dr. Miyake'nin iyi tatların sindirimi desteklediği görüşünden etkilendi. Umamiyi keşfettikten sonra, glutamatı temel alarak yeni bir tat maddesi geliştirmeye çalıştı.

Ticari girişim olarak AJI-NO-MOTO®'nun başlangıcı

Dr. Ikeda, umami yardımıyla Japon halkının beslenme koşullarının geliştirilebileceğine inandı ve bu beslenme şeklinin, evlerde yaygın kullanılan bir ürüne dönüştürülerek yaygınlaştırılması gerektiğini fark etti. Bunun üzerine, fikrinin ticarileştirilmesine yönelik bir girişim oluşturmak amacıyla ortaklık kurmak için, iyot üretiminden sorumlu olan Saburosuke Suzuki'ye başvurdu. 1909'da, patent aldıktan bir yıl sonra AJI-NO-MOTO®, dünyadaki ilk umami çeşnisi olarak satılmaya başladı.

Saburosuke Suzuki / İlk şişenin tasarımı

İlk satışlar için benzersiz bir tanıtım stratejisi

Saburo Suzuki

Saburosuke'nin, AJI-NO-MOTO® projelerinin satışını geliştiren oğlu Saburo, satışlar başladığında henüz 19 yaşındaydı. Gazete reklamları gibi geleneksel yöntemlerden memnun olmadığı için, çeşitli pazarlama stratejilerine yöneldi. Birçok kişinin kullandığı, at arabalarının üzerine konan reklamlar, bugün gördüğümüz Nakazuri Kokoku'nun (tren reklamları) kökenini oluşturur. Ayrıca, ürün numunelerinin pek yaygın olmadığı bir dönemde ürünü, alışveriş otomatları aracılığıyla küçük şişelerde sattı, ülke çapındaki gezici bir eczacıdan yardım isteyerek ve ulusal tanıtımlarla satışları artırdı. Bunların yanı sıra ürünlerini perakende dükkânlarına satmak için, gezici bir bandoyla tüm ülkeyi dolaşarak kampanya yaptı. Ayrıca, "yol damgası" reklamlarının yaratıcısı da odur. Yollara tebeşirle yazılan "Dashi no Oyadama (Çorbanın Kralı) Ajinomoto" sözleri, halktan büyük ilgi gördü.

Tren reklamları
Tren reklamları
Sokak damgaları Gezici bando
Sokak damgaları Gezici bando

En baştan beri yurt dışı pazarlamanın üzerinde durulması

İlk ürün satışlarının başlatılmasından bir yıl sonra, Saburosuke Suzuki, AJI-NO-MOTO®'nun tümüyle uluslararası bir keşif olduğunu kanıtlamak istercesine, Tayvan ve Kore'de AJI-NO-MOTO® satışlarına başlamıştı bile. Ürün satışları, Saburosuke'nin kendi tahminlerinin üzerine çıktı. Ürün hızla yiyecek tezgâhlarına, restoranlara, hatta sıradan evlere yayılmaya başladı. Bunun üzerine Saburosuke'nin oğlu Saburo Suzuki, Çin'e yolculuk yaparak satış etkinliklerini başlattı. 1916'da, Şanghay'da bir şube açıldı. Bir yıl sonra ürün, Asya'nın ötesine yayılmış ve New York'ta bile şube açılmıştı. Dünyanın beslenme şeklini umami aracılığıyla geliştirme çabaları, bugüne kadar aralıksız olarak sürdü.

Çince afiş İngilizce afiş
Çince afiş İngilizce afiş
Şu anda 100'ün üzerinde ülkede ve bölgede satılmaktadır.

Şu anda 100'ün üzerinde ülkede ve bölgede satılmaktadır.